Strona głównaBiznesHIPERH2 – innowacyjna technologia wytwarzania zielonego wodoru

HIPERH2 – innowacyjna technologia wytwarzania zielonego wodoru

Na Politechnice Warszawskiej opracowywana jest technologia ekologicznego, zeroemisyjnego pozyskiwania wodoru z substancji organicznych z wykorzystaniem energii słonecznej. O projekcie opowiada jego kierownik, dr inż. Karol Ćwieka.

W projekcie LIDER XI (LIDER/19/0069/L-11/19/NCBR/2020) pracujemy nad technologią wytwarzania wodoru poprzez konwersję substancji organicznych – pochodnych biomasy, z wykorzystaniem światła i nanomateriałów.
Chcemy stworzyć technologię bezemisyjną, zgodną z ideą zrównoważonego wytwarzania i gospodarowania substancjami odpadowymi. Efektem projektu będzie demonstrator technologii, który poddamy testom, podkreśla dr inż. Karol Ćwieka.

Jak zatem wyprodukować wodór z wykorzystaniem energii słonecznej?

Energię słoneczną można wykorzystać dzięki odpowiednim nanomateriałom katalitycznym, które pozwolą osiągnąć 100% selektywności, czyli produkować wodór jako jedyny produkt gazowy, podkreśla naukowiec.

Mocną stroną układu przepływowego tworzonego w projekcie LIDER jest umożliwienie wyjścia z produkcją zielonego wodoru w procesie fotokatalitycznym poza skalę laboratoryjną.

Technologia bazująca na tym rozwiązaniu może umożliwić wykorzystanie surowców obecnych w polskiej gospodarce. Oprócz działań HIPERH2 Sp. z o.o., będziemy nawiązywać współprace z firmami posiadającymi możliwości implementacji tej technologii.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE WPISY