Strona głównaLudzieZmarł Andrzej Piotrowski dyrektor Muzeum Badań Polarnych

Zmarł Andrzej Piotrowski dyrektor Muzeum Badań Polarnych

W środę zmarł Andrzej Piotrowski, pomysłodawca i dyrektor Muzeum Badań Polarnych w Puławach. Był przyrodnikiem, muzealnikiem i fotografem. Stanowisko dyrektora objął w marcu 2021 roku.

Informację o śmierci Piotrowskiego przekazało w środę Muzeum Badań Polarnych w Puławach. „Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że dnia 05.01.2022 r. zmarł Dyrektor naszego Muzeum Andrzej Piotrowski. Pozostanie w naszej pamięci i wspomnieniach. Rodzinie i najbliższym składamy kondolencje oraz wyrazy głębokiego współczucia” – napisano na stronie internetowej muzeum.

Piotrowski był przyrodnikiem, muzealnikiem, podróżnikiem i fotografem. Pracował m.in. w Instytucie Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, był też kierownikiem Muzeum Ewolucji w Ogrodzie Botanicznym PAN. Zorganizował ponad 20 wystaw związanych ze swoimi zainteresowaniami. Jest autorem publikacji naukowych i popularno-naukowych na temat paleontologii, muzeologii, historii badań polarnych i geografii. W 2021 r. ukazała się jego książka „Gdzie narozrabiał kruk. Wyspiarski świat Sachalina i Kurylów” o archipelagach bezludnych rosyjskich wysp.

Muzeum Badań Polarnych jest pierwszym tego typu muzeum w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się m.in. rzeźby z kości morsa, strój Eskimosa, model kajaka, które pochodzą ze zbiorów prof. Aleksandra Kosiby z przedwojennych wypraw na Grenlandię, skuter śnieżny i sanie z polskich stacji polarnych. Muzeum posiada też kolekcję muszli, skamieniałości i bursztynów pochodzących z Syberii.

W zbiorach instytucji znajdują się zdjęcia z polskich wypraw badawczych, kilkaset map i duży księgozbiór związany z badaniami polarnymi. Muzeum otrzymało w depozyt zbiór dwóch tysięcy eksponatów z dawnego Muzeum Regionalnego PTTK w Puławach. Wśród nich znajdują się starodruki, a także XIX-wieczne wydawnictwa, których autorką była księżna Izabella Czartoryska.Placówka jest współprowadzona przez ministerstwo kultury razem z Samorządem Województwa Lubelskiego.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WPISY