Strona głównaR&D Impact PolecaTrudno gojące się  rany przestają być problemem, pierwsze tego typu urządzenie do...

Trudno gojące się  rany przestają być problemem, pierwsze tego typu urządzenie do użytku domowego.

Częstochowski Oxyter to wynalazek przełomowy na skalę światową – zminiaturyzowana komora do tlenoterapii, która perfekcyjnie radzi sobie z trudno gojącymi się ranami. Za sukcesem urządzenia medycznego stoi Adam Młyńczak, który w planach ma kolejne realizacje.

Niedokrwienie i niedotlenienie tkanek to główne przyczyny powstawania ran. Komórki nie mają możliwości odbudowania się i zamknięcia rany. Oxyter rozwiązuje ten problem, bo natlenia konkretny obszar z zewnątrz wykonując też kompresjoterapię II i III stopnia. I tak, czysty, medyczny tlen, poprzez podwyższone ciśnienie dociera do rany.

Oprócz oczywistych zalet pojawia się kolejna – mobilność urządzenia. Oxyter eliminuje regularne wizyty w klinice. Można go wynająć do domu pacjenta.

– Oxyter powstał, ponieważ u starszych pacjentów często pojawia się problem z ciągłymi wizytami w szpitalu. Boją się, że będą musieli zostać tam na dłużej. Tutaj ten problem znika, bo tlenoterapię można wykonać w zaciszu własnego domu. Bez długich wizyt w klinice – zapewnia twórca Oxytera. Cały cykl można wykonać siedząc przed telewizorem!

Ogromna wygoda przy użytkowaniu Oxytera i prosta obsługa sprawia, że samo urządzenie cieszy się naprawdę dużym powodzeniem. Nic dziwnego, bo według danych statystycznych w samym województwie śląskim co roku amputowanych jest prawie 800 nóg! Zakładając wykonanie 2 (zalecanych) terapii dziennie, w ciągu miesiąca to 62 terapie. To tak, jakby pacjent został ponad 62 razy zawieziony i przywieziony do kliniki.

Firma oferuje kompleksowe usługi na obszarze całej Polski, a dostępni pracownicy są na miejscu w trakcie pierwszego uruchamiania. Standardowo samo przygotowanie do terapii zajmuje… 3 minuty!

– Oxyter jest jednym z przykładów domowego wsparcia gojenia rany. Pozwala uzyskać efekty bardzo dużego pobudzenia gojenia przy pomocy prostych manewrów, które pacjent wykonuje samodzielnie lub z pomocą kogokolwiek z rodziny, osób bliskich – ocenia prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz.

Oxyter już sprawia, że leczenie jest szybsze, optymalne, a w planach twórca Oxytera, prezes firmy Medger, ma kolejne innowacje z obszaru medycyny.

– Planuję wdrożyć urządzenie do leczenia odleżyn w przypadku pacjentów z takimi ranami na kości ogonowej czy na pośladkach. W takich sytuacjach pacjent nie jest w stanie wstać samodzielnie z łóżka. Dlatego też pracujemy nad urządzeniem, które będzie leczyło z domu – opowiada innowator. – Jestem też w trakcie opracowywania żywności medycznej dla pacjentów onkologicznych, z makroskładnikami dla przyspieszenia regeneracji.

W dalszych planach twórca Oxytera ma opracowanie i stworzenie urządzenia do ratowania życia ludzkiego po wypadkach – ma wykonywać masaż serca i mierzyć parametry życiowe.

Więcej na temat Oxytera można poczytać na stronie: www.oxyter.pl

POWIĄZANE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WPISY