Ogniwa paliwowe to niezwykle innowacyjna technologia, której podstawą jest bezpośrednia konwersja energii chemicznej na elektryczność poprzez elektrochemiczne reakcje. Sebastian Wach rozmawia z dr Jakubem Skibińskim.
Ogniwa MCFC (molten carbonate fuel cells), oferują bardzo obiecujące perspektywy w kontekście rozwoju technologii separacji CO2 ze spalin. Główna ideaprojektu polega na wykorzystaniu unikalnych właściwości tych ogniw, które pozwalają na bezpośrednie wykorzystanie CO2 w procesie generowania energii, podkreśla naukowiec.
Celem projektu „Opracowanie technologii wytwarzania katod węglanowego ogniwa paliwowego o strukturze warstwowej i kontrolowanym rozkładzie wielkości porów” (LIDER/2/0005/L-11/19/NCBR/2020 finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) jest opracowanie technologii wytwarzania katod węglanowego ogniwa paliwowego o strukturze warstwowej i kontrolowanym rozkładzie wielkości porów.
Opracowana technologia pozwoli na wytworzenie materiałów o mikrostrukturze przestrzeni porowej, charakteryzującej się zadanym rozkładem wielkości porów, umieszczonych na dedykowanych niklowych podłożach piankowych.