Strona głównaLudzieProf. Krzysztof Górski ekspertem ministra edukacji i nauki ds. projektów kosmicznych

Prof. Krzysztof Górski ekspertem ministra edukacji i nauki ds. projektów kosmicznych

Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek powołał prof. Krzysztofa Górskiego na stanowisko eksperta ministra edukacji i nauki do spraw projektów kosmicznych – poinformowało MEiN w poniedziałek wieczorem.

MEiN podało informację o powołaniu prof. Krzysztofa Górskiego na stanowisko eksperta ministra edukacji i nauki do spraw projektów kosmicznych w mediach społecznościowych.

Prof. Krzysztof Górski pracuje w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (należącym do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA) oraz w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2020 w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich.

Prof. Górski jest ekspertem matematycznej konstrukcji i analizy map nieba. Dokonał odkryć w dziedzinie kosmologii obserwacyjnej, wielkoskalowej struktury Wszechświata i powstawania galaktyk. W ostatnich trzech dekadach zaangażowany był w dynamicznie rozwijającą się dziedzinę kosmologii – badania mikrofalowego promieniowania tła.

Był też członkiem amerykańskiego zespołu misji Planck, największego naukowego przedsięwzięcia umożliwiającego badanie mikrofalowego promieniowania tła. Misję realizowała Europejska Agencja Kosmiczna przy udziale NASA.

W swoim dorobku ma ponad 300 zrecenzowanych artykułów, które były cytowane ponad 63 tys. razy.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WPISY