Strona głównaInnowacjeNowoczesne tramwaje produkuje się w Polsce

Nowoczesne tramwaje produkuje się w Polsce

Jeszcze 30 lat temu podróż tramwajem kojarzona była z głośnymi dwuwagonowymi składami,  do których należało wspiąć się po wysokich schodach. Kolejne dekady obfitowały w rozwój stosowanych rozwiązań, a producentem jednych z najnowocześniejszych tramwajów w Polsce jest poznański Modertrans Poznań.

Choć początkowo firma zajmowała się remontami i modernizacjami tramwajów, obecnie jest wśród polskich liderów produkujących tabor tramwajowy. Oferta Modertransu cały czas się poszerza, a dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, firma produkuje pojazdy koncepcyjne, w których testuje innowacyjne rozwiązania.

W 2016 roku miała miejsce premiera tramwaju Moderus Gamma LF 01 AC, pierwszego w pełni niskopodłogowego pojazdu Modertransu, z płaską podłogą w obszarze wózków. W pojeździe zamontowano m.in. wcześniej niestosowany w tramwajach, pneumatyczny układ poziomujący, mający za zadanie utrzymanie wysokości podłogi na stałym poziomie, niezależnie od obciążenia pojazdu.

W 2021 zaprezentowaliśmy tramwaj Moderus Gamma LF 05 AC – pierwszy w Polsce jednoczłonowy tramwaj w pełni niskopodłogowy, który ma niecałe 15 metrów długości. Postawiliśmy w nim na prosty i ponadczasowy w formie design – mówi Jarosław Bakinowski, Prezes Zarządu.

Układ napędowy tego tramwaju zbudowany jest na bazie tranzystorów z węglika krzemu (SiC), wózki są ok. 15% lżejsze niż standardowe, co pozwala zmniejszyć przewoźnikowi koszty eksploatacji i zużycie energii, zapewnia lepsze właściwości dynamiczne i niskie zużycie obręczy kół, torowiska.

Nowością są niektóre systemy wspomagające pracę motorniczego, tj.: system antykolizyjny, czujnik zmęczenia, wyświetlacz HUD oraz alkotest, warunkujący rozpoczęcie jazdy. Tramwaj jest w pełni klimatyzowany, a wykorzystano do tego neutralny dla środowiska i niepalny dwutlenek węgla.

– Stawiamy na nowoczesność i ekologię – podkreślił Jarosław Bakinowski.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WPISY