Strona głównaZdrowieMedycynaPalacze potrzebują zabiegu rozszerzania tętnic średnio 10 lat wcześniej, niż inni

Palacze potrzebują zabiegu rozszerzania tętnic średnio 10 lat wcześniej, niż inni

Jak pokazuje nowe badanie, palenie przyspiesza konieczność wykonania angioplastyki lub założenia stentów prawie o dekadę, a otyłość – o cztery lata. Inne czynniki ryzyka to m.in. wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie i cukrzyca.

Naukowcy z University of Michigan Health Frankel Cardiovascular Center na łamach magazynu „PLOS ONE” przedstawili kolejny, mocny argument przeciwko paleniu tytoniu. Przeanalizowali dane na temat pacjentów leczonych w klinikach na terenie stanu Michigan.

Uczestnicy badania nie mieli historii zawału, ale przeszli zabieg poszerzania naczyń (angioplastykę) i/lub założono im stenty, aby udrożnić naczynia wieńcowe. U każdej z osób występował przynajmniej jeden z czynników ryzyka zwężenia naczyń – palenie, otyłość, wysokie ciśnienie, wysoki poziom cholesterolu lub cukrzyca. U większości badacze znaleźli co najmniej trzy takie czynniki lub więcej.

Palenie, jak się okazało, przyspieszało konieczność wykonania zabiegu aż o 10 lat, a otyłość – o 4 lata.

Jednocześnie kobiety przechodziły zwykle operację później, niż mężczyźni.

Naukowcy zwracają też uwagę, że w ostatnich latach wśród osób przechodzących tego typu procedury wzrósł odsetek chorych z otyłością i cukrzycą, ale na szczęście spadł odsetek palaczy i pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu.

„Palenie to czynnik ryzyka, który całkowicie można wyeliminować. Jeśli włożymy dodatkowy wysiłek w ograniczanie palenia i zapobieganie otyłości, będziemy mogli znacząco opóźnić pojawienie się chorób serca i potrzebę angioplastyki oraz zakładania stentów” – podkreśla dr Devraj Sukul, współautor publikacji.

„W Michigan pracujemy nad tym, aby w czasie leczenia chorób serca pomóc każdemu palaczowi wyjść z nałogu, ponieważ to najlepszy moment, aby pacjent się czegoś nauczył” – mówi prof. Michael Englesbe.

Więcej informacji na stronach:

https://labblog.uofmhealth.org/lab-notes/smokers-needed-angioplasty-and-stenting-a-decade-before-non-smokers

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.025080 (PAP)

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE WPISY