Strona głównaInnowacjePolsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS 2024 - za badania w dziedzinie astrofizyki

Polsko-Niemiecka Nagroda Naukowa COPERNICUS 2024 – za badania w dziedzinie astrofizyki

Prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego UW i prof. dr Joachim Wambsganss z Uniwersytetu w Heidelbergu zostali laureatami 10. edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i niemiecką fundację badawczą DFG.

Nagrodą zostały uhonorowane wspólne badania i osiągnięcia obu naukowców dotyczące planet pozasłonecznych – poinformowała FNP w przesłanym w środę komunikacie.

Laureaci nagrody zostali wyłonieni w drodze konkursu przez ośmioosobowe jury, złożone z uczonych reprezentujących polskie i niemieckie środowisko naukowe.

Prof. Udalski i prof. Wambsganss, którzy współpracują ze sobą od ponad dwudziestu lat, odkryli pierwszą planetę pozasłoneczną o wyjątkowo małej masie – około pięciokrotnie cięższą niż Ziemia. Ustalili także, że wokół niemal każdej gwiazdy w Drodze Mlecznej krąży planeta.

W opinii Jury – czytamy w komunikacie – Wambsganss i Udalski znacznie przyczynili się do rozwoju badań planet pozasłonecznych i lepszego rozumienia pozasłonecznych systemów planetarnych.

„Ich badania łączą w sobie wiedzę zarówno teoretyczną, jak i empiryczną na temat zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego i ich wykorzystania w rozmaitych zastosowaniach astrofizycznych, m.in. do poszukiwania planet krążących wokół odległych gwiazd. Odkrycia naukowców opisuje wiele publikacji, m.in. w prestiżowym czasopiśmie Nature. Wyniki naukowe ich badań przyciągają uwagę całego świata – nie tylko astrofizyków” – podała FNP.

Zdaniem jurorów współpraca profesorów będzie miała znaczący wpływ na dalszy rozwój badań planet pozasłonecznych.

Nagroda COPERNICUS przyznawana jest przez DFG i FNP od 2006 r. w cyklach dwuletnich. Może ją otrzymać para współpracujących ze sobą naukowców z Polski i z Niemiec. Nazwa nagrody pochodzi od nazwiska astronoma Mikołaja Kopernika (1473-1543), a jej celem jest promowanie osiągnięć badawczych, będących efektem ścisłej współpracy pomiędzy naukowcami z Polski i z Niemiec.

Wysokość nagrody wynosi 200 tys. euro. Jest ona przyznawana w równych częściach przez obie organizacje; każdy z laureatów otrzymuje połowę kwoty i może ją wykorzystać na dalsze badania naukowe i wzmacnianie współpracy polsko-niemieckiej.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 24 października br. w Berlinie.

Źródło: naukawpolsce.pl

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C102827%2Cpolsko-niemiecka-nagroda-naukowa-copernicus-2024-za-badania-w-dziedzinie

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE WPISY