Przedstawiamy pierwszego Laureata Nagrody R&D Impact!

Waldemar Miksa
Waldemar Miksa

Jest nim Waldemar Miksa – inicjator i główny koordynator Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci / Bilingual Future” oraz prezes zarządu YellowHouse English SA. – Dwujęzyczność z angielskim to prezent na całe życie, który każde dziecko powinno otrzymać obligatoryjnie.

Jest to bowiem jego naturalne prawo jako obywatela współczesnego świata – zaznacza prezes.Idea Powszechnej Dwujęzyczności to równoległe nabywanie języka lokalnego z globalnym w okresie wrażliwości językowej dzieci. Chodzi o to, by język globalny (angielski) nigdy nie stał się dla nich „językiem obcym”.

Dzięki odpowiednio wprowadzonym zmianom systemowym dziecko uczy się nowego języka w sposób naturalny, bezpośrednio z kontekstu. – Odbywa się to w zgodzie z naturalnymi, fizjologicznymi procesami rozwojowymi. Dziecka zaczyna uczyć się języka od momentu, kiedy zaczyna słyszeć, czyli mniej więcej trzy miesiące przed urodzeniem.

Od tej chwili do ok. 3 roku życia mamy najlepszy okres, żeby równolegle do języka pierwszego zacząć wprowadzać język drugi. Oczywiście im wcześniej tym lepiej, bo tu chodzi przede wszystkim o stymulację rozwoju mózgu.

Warto podkreślić w tym kontekście, że w wieku dwóch lat dziecko ma ok. 2 razy więcej połączeń w mózgu niż dorosły – tłumaczy Waldemar Miksa. Ideą Powszechnej Dwujęzyczności zajmuje się od wielu lat, a Yellow House English stał się początkiem działalności w branży edukacyjno-technologicznej.

Systemowe wdrożenia tej idei miały już miejsce w ponad 2000 placówkach w Polsce.Nagroda została przyznana za cenne realizowane od wielu lat w zakresie prac B+R oraz za wpływ na rozwój edukacji.

Działania te są prowadzone przy jednoczesnym aktywnym rozpowszechnianiu wiedzy i idei wśród całego społeczeństwa. Pracy nominowanego przyświeca wizja lepszej przyszłości. Link do wywiadu, który przeprowadziliśmy z Panem Prezesem – zapraszamy do lektury.
https://rdimpact.pl/idea-ktora-zmienia-nasz-swiat/