Strona głównaNaukaBiotechnologiaW Hiszpanii znaleziono największy odcinek kręgów szyjnych zauropoda

W Hiszpanii znaleziono największy odcinek kręgów szyjnych zauropoda

W okolicach miasta Teruel, we wschodniej Hiszpanii, paleontolodzy znaleźli 15 kręgów szyjnych zauropoda. Skamielina jest największym dotychczas odkrytym w tej części Europy odcinkiem szyi dinozaura.

Jak poinformował zespół badawczy na naukowym portalu Agencji Sinc, odkryte fragmenty ciała “gigantycznych rozmiarów zwierzęcia” należały do prawdopodobnie nieznanego nauce gatunku dinozaura.

“Długość tego osobnika mogła znacznie przekraczać 25 m, co oznacza, że chodzi tu o jedno z największych zwierząt ówczesnej Europy” – wyjaśnił uczestniczący w badaniu paleontolog Diego Castanera.

Badacz wskazał, że większość z dotychczas znalezionych 15 skamieniałych kręgów dinozaura zostało znalezionych w ostatnich miesiącach poszukiwań. Etap ten naukowiec określił jako bardzo trudny.

Według komunikatu hiszpańskich paleontologów łącznie znaleziony odcinek szyi zauropoda mierzy ponad 5 m. Wiek zwierzęcia określili na około 145 mln lat.

Autorzy badania wskazali, że na terenie stanowiska archeologicznego znajdowano już w przeszłości ponad 60 skamieniałych fragmentów ciała dinozaurów, m.in. mięsożernych teropodów.

W pracach archeologicznych w okolicach miejscowości Camarillas brał udział zespół pracowników Uniwersytetu w Saragossie, a także Katalońskiego Instytutu Paleontologii im. Miquela Crusafonta.

Należące do gromady zauropsydów zauropody zaliczały się do największych zwierząt lądowych w historii Ziemi. Wszystkie ich gatunki były roślinożerne. (PAP)

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJNOWSZE WPISY