Strona głównaRegionyWarszawa/ Otwarto nową siedzibę Collegium Medicum UKSW

Warszawa/ Otwarto nową siedzibę Collegium Medicum UKSW

Sale dydaktyczne i wiele specjalistycznych laboratoriów wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt znajduje się w nowej siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie, którą oficjalnie otwarto w czwartek. Budowa kosztowała 43 mln zł.

Budynek Collegium Medicum powstał na kampusie przy ul. Wóycickiego 1/3. W nowej siedzibie znajdują się m.in. sale mikroskopowe z wysokiej klasy mikroskopami i monitorami, laboratorium cytofizjologii i histologii z nowoczesnym czytnikiem preparatów oraz platformą do archiwizacji przetwarzania i udostępniania między naukowcami preparatów – PathXL. Jest też w pełni wyposażona pracownia biologii molekularnej i genetyki, pracownia biochemii oraz diagnostyki laboratoryjnej. Koszt budowy nowego gmachu to 43 mln zł.

Szef MEiN Przemysław Czarnek podkreślił w czasie briefingu prasowego, że inwestycja ta powstała w bardzo szybkim tempie. „Można mieć działkę, można mieć pieniądze, ale nie jest łatwo inwestować dzisiaj, a ten budynek powstał rzeczywiście w błyskawicznym tempie” – zauważył. Kamień węgielny pod budynek Collegium Medicum UKSW wmurowano w sierpniu 2020 r.

Czarnek dodał, że tego typu inwestycje są bardzo ważne, bo kształcą lekarzy, których w Polsce brakuje. „Będzie również kształcił lekarzy, którzy będą kontynuować swoje studia medyczne po tym, jak we Lwowie czy w Stanisławowie nie jest to już dziś możliwe ze względu na wojnę” – dodał.

W czasie uroczystości otwarcia nowej siedziby Collegium Medicum UKSW Czarnek powiedział, że jest zrozumienie do kształcenia większej liczby lekarzy, bo szczególnie ich brakuje i będzie brakować. Zadeklarował dalsze wsparcie dla UKSW.

„Jesteśmy tu z księdzem rektorem poumawiani na kolejne inwestycje w obszarze medycyny. Środki finansowe na to będziemy przeznaczać” – poinformował.

Wyraził nadzieję, że odblokowane zostaną środku z KPO, bo – jak mówił – tam są miliardy złotych na inwestycje medyczne w obszarze uniwersytetów medycznych i tych, które prowadzą kierunki lekarskie.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber, obecny na oficjalnym otwarciu, zapewnił o wsparciu finansowym ze strony resortu zdrowia. „Wspólnie z ministerstwem edukacji i nauki podejmujemy działania, by ta infrastruktura była coraz lepsza, (…), by liczba studentów była coraz większa, (…) by liczba miejsc, w których kształceni są lekarze była coraz większa” – podkreślił.

Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski dodał, że nie byłoby nowej siedziby wydziału, gdyby nie wsparcie szefa MEiN Przemysława Czarnka. Dotacja MEiN wyniosła ponad 33 mln zł.

Czekalski dodał, że odpowiadając na apel Czarnka UKSW zadeklarował otwarcie swoich drzwi dla studentów, którzy przybędą z Ukrainy. „Pierwsi już się zgłosili – 14 polskich studentów z Ukrainy, których przyjmiemy na wydział medyczny. Studiowali medycynę na uniwersytetach medycznych w Ukrainie” – przekazał.

Powierzchnia nowej siedziby CM wynosi ponad 3 tys. metrów kwadratowych, a całkowita kubatura ponad 10 tys. metrów sześciennych. Całość składa się z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Konstrukcja budynku jest przystosowana do ewentualnej nadbudowy o kolejne kondygnacje. Budynek wyróżnia się niskim zapotrzebowaniem na energię z uwagi na rozbudowaną instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła.

Collegium Medicum UKSW powstał w 2019 r. Kształci studentów na kierunku lekarskim oraz kierunku pielęgniarstwo. Każdego roku do społeczność CM dołącza kolejnych 250 studentów. Planowane jest zwiększenie limitów przyjęć w kolejnych latach.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WPISY