Strona głównaRegionyEkologiaZespół ds. kryzysu klimatycznego PAN: wzywamy do działań zmierzających do głębokich redukcji...

Zespół ds. kryzysu klimatycznego PAN: wzywamy do działań zmierzających do głębokich redukcji emisji CO2


Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 250 mln, a średnio co trzy miesiące rośnie o kolejne 50 mln – podał Reuters w poniedziałek, powołując się na własne obliczenia. Niektóre kraje Europy Wschodniej notują rekordowe bilanse nowych infekcji – zauważa.

Z analizy brytyjskiej agencji wynika, że ponad połowę wszystkich nowych zakażeń rejestruje się na Starym Kontynencie, około 1 mln nowych przypadków co cztery tygodnie. Rekordowe liczby infekcji notuje się w Grecji, Rosji i na Ukrainie. Państwa Europy Wschodniej mają jedne z najniższych wskaźników wyszczepienia przeciw Covid-19 – zauważa Reuters.

Pomimo takich doniesień eksperci do spraw zdrowia uważają, że wiele krajów najgorszy okres pandemii ma już za sobą dzięki szczepionkom przeciw Covid-19 i odporności nabywanej w sposób naturalny. Ostrzegają jednak, że nadchodząca zimniejsza pogoda i związane z okresem świątecznym spotkania mogą zwiększyć liczbę zakażeń.

„Uważamy, że do końca 2022 roku uda nam się zapanować nad wirusem (…) znacznie zmniejszyć liczbę poważnych przypadków (Covid-19) i zgonów” – mówiła w ubiegłym tygodniu główna ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. epidemii Maria Van Kerkhove.

Według danych z portalu Our World in Data, opierających się na zestawieniach i statystykach Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA, ponad połowa światowej populacji nie otrzymała dotąd ani jednej dawki szczepionki przeciw Covid-19.

WHO wraz z innymi organizacjami pomocowymi w październiku zaapelowały do przywódców 20 największych gospodarek świata, by utworzyły fundusz opiewający na 23,4 mld dolarów, który ma pomóc zaopatrzyć najbiedniejsze kraje na następne 12 miesięcy w szczepionki przeciw koronawirusowi, testy i leki. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

POWIĄZANE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WPISY