Strona głównaR&D Impact PolecaGenomtec®ID – rewolucja w testach diagnostycznych

Genomtec®ID – rewolucja w testach diagnostycznych

Genomtec®ID, czyli mobilna platforma do diagnostyki genetycznej jest obecnie kluczowym projektem Genomtec SA – innowacyjnej i prężnie rozwijającej się spółki technologicznej z Wrocławia. Współpomysłodawcą projektu jest prezes firmy, Miron Tokarski.

Nowatorski system działa w technologii izotermalnej i wykrywa obecność więcej niż jednego patogenu. Nie walczymy z tym, co najczęściej pojawia się w technologii PCR, czyli z niedostosowaniem warunków temperaturowych do jednoczesnej diagnostyki kilku patogenów podkreśla Tokarski  Potrzebna jest jedna wizyta u lekarza oraz jedna pobrana próbka, na przykład wymazu z tylnej ściany gardła. Test trwa 15-30 minut. W jego wyniku jesteśmy w stanie wykryć do pięciu różnych patogenów w tym samym badaniu.

Premierowym testem na rynku będzie tzw. pięciopleksowy panel infekcji dróg oddechowych (wykrywający SARS-CoV-2, grypę czy wirusa RSV).

Rozpoczęcie badań klinicznych planowane jest na początku 2022 roku, zaś debiut rynkowy urządzenia – na przełom II i III kwartału 2022 r. Projekt powstał z potrzeby. Zauważyłem poważniejszy problem – nawet siedmiodniowy czas oczekiwania pacjenta na wynik badania genetycznego. Zaproponowałem, żebyśmy poszli w kierunku szybkiej diagnostyki zakażeń. Pomysł spodobał się inwestorom podkreśla. 

Obecnie spółka ma 6 patentów, ponad 20 zgłoszeń patentowych i chronione znaki towarowe.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WPISY