Strona głównaRegionyEkologia"W trosce o przyszłe pokolenia" i piękne ogrody

„W trosce o przyszłe pokolenia” i piękne ogrody

Natureum powstało z pasji. Jakie doświadczenia wpłynęły na decyzję o stworzeniu tego miejsca?

Jedną z moich pasji są ogrody ekologiczne. Od ponad 20 lat używam w naszych ogrodach tylko i wyłącznie wiórek z rogów i kopyt – moim zdaniem najlepszego i najbezpieczniejszego użyźniacza gleby. W związku z tym przez lata byłam zmuszona kupować je za granica. Pomyślałam, dlaczego nie sprowadzać ich do Polski? Rozmowy z producentem trwały dwa lata, czego efektem końcowym jest firma Natureum Sp. z o.o. Od tamtej pory jesteśmy jedynym dystrybutorem w Polsce i udostępniamy je innym, świadomym ogrodnikom.

Sztandarowym produktem są ulepszacze gleby z wiórek bydlęcych rogów i kopyt. Jakie inne produkty Państwo oferują?

Gama naszych produktów jest niewielka, ale są to produkty ekologiczne najwyższej klasy. Dzisiaj, oprócz wiórek z rogów i kopyt bydlęcych, proponujemy ekstrakty z alg oraz z hemoglobiny, które cieszą się dużym powodzeniem wśród osób zajmujących się tematyką ogrodową.  

Czym wyróżniają się Państwa produkty?

Nasze produkty są uniwersalne. Wyróżniają się niezwykłą biologiczna czystością w procesie ich wytwarzania. Daje to wysokie bezpieczeństwo wszelakich upraw, na czym nam najbardziej zależy. Użyźniają glebę, poprawiają system korzeniowy, stymulują wzrost roślin podczas wszystkich faz rozwoju.

Kiedy najlepiej korzystać z tego typu produktów?

W zasadzie w każdej chwili od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Wiórki z rogów i kopyt wystarczy użyć dwa razy w roku. Preparaty z alg oraz hemoglobiny stosuje się częściej, można je podawać zarówno do korzeniowo jak i dolistnie – zwłaszcza do kwiatów oraz drzew owocowych.

„W trosce o przyszłe pokolenia” to motto firmy. Co ma wspólnego ekologiczne ogrodnictwo z przyszłością?

Każdy świadomy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo obciążona jest Matka Ziemia stosowaniem nawozów chemicznych. Do tego dochodzi również deficyt wody. Nasze produkty to odpowiedź na te problemy. Pamiętajmy, że to nasze dzieci będą beneficjentami naszych działań!

W jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z ekologicznymi uprawami?

Bardzo prosto, wystarczy kupić najmniejsza ilość (1kg) rogów i kopyt i zasilić nimi glebę. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać, a sam użyźniacz starczy na długi czas.

Dlaczego tak ważne jest korzystanie z ekologicznych, organicznych użyźniaczy dla roślin uprawnych i ogrodowych?

Moim zdaniem, najgorszym skutkiem ubocznym stosowania nawozow sztucznych jest zatruwanie wód gruntowych oraz wyjaławianie gleby. Poza tym, nawozy sztuczne działają krótko i muszą być stosowane kilkukrotnie w czasie sezonu. Dzięki stosowaniu biologicznych użyźniaczy (np. z wiórek z rogów i kopyt), można temu skutecznie przeciwdziałać.

Skąd zainteresowaniem tematyką ekoogrodów?

Stosowanie biologicznych użyźniaczy jest nie tylko bezpieczne dla gleby, ale także dla otoczenia; dla dzieci i zwierząt domowych. Przyszłość naszych najbliższych jest dla nas najważniejsza. Świadomość społęczna w tym kontekście już uległa zmianie, a moje obserwacje i doświadczenie ostatnich dekad pokazało, że biologiczne użyźniacze gleby są najlepszą alternatywa dla naszego ogrodu. 

Jakie działania mają Państwo w planach w kontekście rozwoju?

Stawiamy na edukacje w tym zakresie poprzez organizowanie seminariów oraz praktycznych warsztatów we współpracy z zaprzyjaźnionymi ogrodnikami przekonanymi do stosowania biologicznych użyźniaczy gleby. Mamy również nadzieje na zainteresowanie tą tematyka rolników prowadzących gospodarstwa ekologiczne. Zapraszamy wszystkich do współpracy.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WPISY